Fiyat Sor | 0 212 314 66 00

MEMORIAL WELLNESS

MEMORIAL WELLNESS İLE SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM

 

WELLNESS (WELL-BEING) NEDİR ?

Wellness; insanın bedensel, zihinsel ve ruhsal açıdan tam bir sağlık ve zindelik içinde olması; kendisini enerjik, mutlu ve dengede hissetmesidir. Bilinen sağlık problemi olmayan bir kişinin iyi hissetme halini; yani well-being düzeyini en üst seviyeye taşımak, sağlık profesyonellerinden oluşan bir ekip ve bilimsel yöntemlerle hayat boyu danışmanlık ve eğitim gerektirir. “Memorial Wellness” sağlık için sadece hastalıkların tedavisinin yeterli olmadığı pek çok rahatsızlığın ortaya çıkmadan önlenebildiği gerçeğinden hareketle; bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlıklı yaşam için gerekli tüm hizmetlerin bir arada sunulduğu bir sağlıklı yaşam merkezidir.

Memorial Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek “wellness” ve “well-being” kavramını; uzman kadrosu, teknolojik alt yapısı, tıbbi donanımı ve kişiye özel koruyucu hekimlik uygulamaları ile birlikte sunmaktadır.

KENDİNİZİ YENİDEN KEŞFEDİN

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için; doğru ve sağlıklı beslenme, kilo kontrolü, toksinlerden arınma, düzenli egzersizler, kaliteli bir uyku düzeni, stresten arınma, enfeksiyon ve travmalardan korunma ile yaşlanma sürecinde ortaya çıkan fizyolojik hormon eksikliğinin yerine konulması büyük önem taşımaktadır. Tüm bunların eksiksiz yerine getirilebilmesi için bilimsel danışmanlık alınması gerekir.

WELLNESS HİZMETLERİ

ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA  (SAĞLIKLI YAŞAM DANIŞMANLIĞI)

Endokrinoloji; hormon üreten iç salgı bezlerinin hastalıkları ile uğraşan bilim dalıdır. Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü’nde metabolizma, hormonlar, büyüme, cinsellik, uyku düzeni, termoregülasyon, tuz ve su dengesi gibi yaşamsal fonksiyonlardaki sorunların teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.

Birçok hastalık ya da belirtinin aslında vücut kimyası, metabolizma ve hormonal dengedeki bozulmanın farklı prezentasyonları olması nedeniyle öncelikle bozukluğun nerede olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Wellness’a giden yolda ilk adım; vitamin, mineral ve hormonların dengesi ile vücut metabolizmasını optimize etmektir. Endokrinoloji ve metabolizma uzmanı, kişiye özel bir program oluşturabilmek için metabolik ve hormonal profilin belirlenmesine yönelik bazı testler sonucunda sağlıklı yaşam planlaması yapar. Bu kapsamda kişinin ihtiyacı doğrultusunda; manuel tıp, medikal fitness, beslenme danışmanlığı ve psikoloji bölümleriyle birlikte sağlıklı yaşam danışmanlığı sağlar.

PSİKOLOJİ

Memorial Wellness Psikoloji Bölümü’nde psikoterapi, evlilik terapisi, cinsel terapi ve kişisel gelişim konusunda modern yöntemlerle hizmet verilmektedir.

Psikoterapi, kişinin bozulan ruhsal, bedensel ve zihinsel dengesini yeniden kazanabilmesi için danışana yardımcı ve rehber olma sürecidir. Danışanın duygusal çatışmalarının çözümlenmesi ve bu çatışmaların neden olduğu kaygı, korku, gerilim, çökkünlük gibi ruhsal sorunların ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Psikoterapi kişinin kendisi, partneri, ailesi ve başkalarıyla ilişkisini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi, hayatla barışık ve mutlu yaşayabilmesi ve sorun çözme becerilerini geliştirebilmesi için uygulanan bir tedavi yoludur.

Evlilik terapisi, birbiriyle çatışmada olan iki insanın etkileşimini değiştirmek için düzenlenmiş bir psikoterapi biçimidir. Bu terapide genel amaç, eşler arasındaki çatışmaları azaltmak, çözmek ve aynı zamanda eşler arasında var olan etkileşim sisteminin dengesini değiştirmeye çalışmaktır. Cinsel terapi, bireylerin cinsellik alanında bilişsel, duygusal ve davranışsal sorunlarının çözümünü, cinsel ve ruhsal sağlıklarının geliştirilmesini ve korunmasını amaçlayan tekniklerin genel adıdır.

Cinsel terapi, zihinsel ve duygusal sorunları olan ve bu sorunlarla baş etme gücü yetersiz kalan kişilere belli bir amaç ve plan doğrultusunda belli teknik ve yöntemlerin uzman kişilerce uygulandığı profesyonel bir yardım hizmeti sürecidir.

Kişisel gelişim, danışanın çeşitli konularda yaşadığı problemleri neden yaşadığına dair bir farkındalık elde etmesi, bu farkındalıkla sorumluluk alması ve bu sorumlulukla kendini değiştirmesini sağlamaktadır. Problemlerinin kaynaklarına dair bir fikir edinen kişi kendine, etrafına, ilişkilerine dışarıdan bakarak yanlışlarını görebilmektedir. Kişisel gelişim, kişinin bu sorunlarını keşfetmesine, anı yaşamaya başlamasına ve ilerlemesine yardımcı olmaktadır. EFT (Duygusal Özgürlük Tekniği) ve NLP (Nöro Linguistik Programlama) ile duyguları değiştirmek ve yeniden yapılandırmak için en uygun ortamı yaratarak danışanın yaşam kalitesinin en yüksek seviyeye çıkarılmasını sağlamaktadır.

MANUEL TIP

Manuel terapi, omurga ve ekstremite eklemlerindeki ağrı ve fonksiyon bozuklukların tedavisinin bilinçli bir şekilde elle yapılması olarak tanımlanır. Bu konuda özel eğitimli ve belgeli bir doktor tarafından uygulanmaktadır. Manuel terapi, kısa sürede etki gösteren hızlı ve güvenilir bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Omurga, kas ve eklemlerde oluşan ağrı ve fonksiyon bozuklukları, sadece elle yapılan bazı özel manevra ve hareketler uygulanarak tedavi edilebilmektedir.

Manuel terapinin uygulama teknikleri eklemlere veya eklemlerle ilişkili bulunan yumuşak dokulara yapılan ve el becerileri gerektiren pasif ancak teknik hareketlerdir. Manuel terapi ile rahatsızlığın nedeni uzman doktor tarafından anatomik, biyomekanik ve nörofizyolojik olarak değerlendirilebilmekte ve hatta direkt olarak sorunun kaynağına müdahale edilebilmektedir. Bu tedavide vücut biyomekaniği bir bütün olarak ele alınıp, özel teknik ve testlerle sorunun kaynağını manuel olarak araştırıp teşhis edilir ve tedavisi o an uygulanabilir.

Bölümde ayrıca nöral terapi, proloterapi, eklem içi PRP uygulaması, faset eklemlere kolajen uygulaması hizmetleri verilmektedir.

BESLENME DANIŞMANLIĞI

Beslenme Danışmanlığı Bölümü’nde kişinin vücut ve beslenme davranışlarının değerlendirilmesi sonrasında; yetersiz besin ve posa tüketimi, potasyumdan düşük gıda seçimi, sıvı tüketimi yetersizliği, anti-aging öğe yetersizliği, kalsiyum yetersizliği, demir eksikliği, yüksek yağ alımı, aşırı kafein tüketimi gibi konularda beslenme eğitimleri yapılmakta, sağlıklı beslenme programları hazırlanmakta ve optimal kilo için planlama oluşturulmaktadır.

Yaşam şekli değişikliğinde beslenme, egzersiz beslenmesi, sporcu beslenmesi, gebelik beslenmesi ve hastalıklarda beslenme gibi özel durumlarda danışmanlık verilmektedir. Bölümde besin ve beslenme analizi, vücut kompozisyon bileşiminin ölçümü, bazal metabolizma hızı ölçümü, metabolik holter ile fizik aktivite takibi, özel beslenme danışmanlığı ve takibi yapılarak, ihtiyaç duyulan alanlarda bütüncül bir yaklaşım ile kişinin tam sağlık haline ulaşılması hedeflenmektedir. Bölümde GAPS diyeti adı verilen; sağlıklı bağırsak florasını oluşturmak, bozulan bakteri dengesini (disbiyozis) düzeltmek, hasarlı, yaralı, ülserli, ateşli, sızıntılı bağırsak (leaky gut syndrome) duvarını ve bağırsak epitel dokusunu iyileştirmek için özel bir beslenme programı uygulanmaktadır. Dost bakteri adını verdiğimiz probiyotik desteği sağlayan fermente yiyecekler ve probiyotik destekleri bu programının önemli bir parçasıdır. GAPS beslenmesi uygulanırken fermente mutfak eğitimi de verilmektedir.

DERMATOLOJİ

Dermatoloji Bölümü, cilt kanserleri, dijital dermoskopi ile ben (nevüs) takibi, alerji, egzama, ürtiker, akne, sedef, mantar, saç hastalıkları ve saç dökülmesi tedavisi, tırnak hastalıkları, hidradenitis süpürativa (köpek memesi hastalığı) ve genital bölge hastalıkları gibi cilt sağlığını ilgilendiren tüm konularda kişiye özel modern çözümler sunmaktadır.

Kozmetik dermatoloji alanında ise ileri teknoloji cihazlar ve modern uygulamalar kullanılarak, kişinin daha genç, güzel bir cilde sahip olması ve ciltteki yaşlanma etkilerinin azaltılması sağlanmaktadır. Bölümde; kök hücre tedavisi, cilt bakımları, botoks, dolgu, PRP ile cilt gençleştirme, fraksiyonel lazer ve altın iğneli radyo frekans yöntemiyle leke ve akne izi tedavisi, mezoterapi, kimyasal peeling uygulamaları, I-LIPO Xcell ile bölgesel incelme, ER: Yag lazer ve vasküler lazer uygulamaları yapılmaktadır.

MEDİKAL FİTNESS DANIŞMANLIĞI

Medikal Fitness Danışmanlığı Bölümü'nde yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve buna bağlı olarak obezite, hareketsizlik ile stresin tetiklediği hastalıklara yönelik kişiye özel egzersiz programlarının oluşturulması amaçlanmaktadır.

Bölümde medikal pilates rehabilitasyonu, vücut kuvvetlendirme ve germe egzersizleri, postür analizi, vücut kompozisyon analizi ile yağ ve kas hesasplaması, mevcut günlük fiziksel durumun belirlenmesi, esneklik testi (sit&reach), koordinasyon ve denge testi ile kas kuvveti testi gibi atropometrik ölçümler ile testler yapılmaktadır. Medikal fitness danışmanı gerekli durumlarda endokrinoloji, manuel tıp, beslenme danışmanlığı gibi bölümler ile koordineli çalışarak en etkili egzersiz programlarını hazırlamaktadır.